Версія для друку
Четвер, 11 березня 2021 00:00

Імунограма

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Імунограма – це комплексне імунологічне дослідження, що проводиться для оцінки стану імунної системи.

Повноцінна інтерпретація імунограми може бути проведена тільки лікарем імунологом в комплексі з оцінкою клінічної картини захворювання у конкретного пацієнта, даних його анамнезу, об'єктивного огляду та інших методів дослідження.

Робити клінічний висновок на підставі лише імунограми не можна, так як одні й ті ж зміни показників можуть спостерігатися при принципово різних патологічних процесах. Комплексний аналіз імунограми більш інформативний, ніж оцінка будь-якого показника окремо. Однакові зміни певного показника в різні фази гострого запального процесу можуть розглядатися як сприятлива і несприятлива ознака. Значні порушення показників в імунограмі (40-50% від норми та більше) мають найбільшу клінічну значимість, у той час як незначні коливання показників можливі і у здорових осіб.

Імунограма несе допоміжне діагностичне та прогностичне значення. Більш інформативно з точки зору діагностики і прогнозу захворювання дослідження показників імунограми в динаміці. Рекомендований термін повторних обстежень рекомендує лікар імунолог у кожному індивідуальному випадку.

Лікар-імунолог оцінює імунограму з урахуванням віку та наявності супутніх хронічних захворювань, дії шкідливих факторів, медикаментозної терапії. Основне значення при інтерпретації показників має співвідношення показників імунограми, а не їх абсолютні значення, тому дані імунограми слід оцінювати шляхом порівняння абсолютних і відносних (процентних) значень імунологічних показників. Нормальне процентний вміст тієї чи іншої субпопуляції лімфоцитів ще не свідчить про достатню абсолютну кількість відповідних імунокомпетентних клітин.

Ми радимо Вам перед виконанням імунограми обов'язково проконсультуватися з лікарем-імунологом і отримати від нього конкретну програму імунологічного обстеження!

Коли і як слід виконувати імунограму?

Фахівці радять виконати імунограму, якщо:

• турбують часті інфекційні захворювання (більше 4-х разів на рік);

• лікування хвороби затягнулося;

• з незрозумілих причин підвищується температура тіла;

• відзначається збільшення шийних лімфатичних вузлів;

• є перенесені аутоімунні, алергічні або онкологічні захворювання;

• є хронічні захворювання (цукровий діабет, бронхіт та інше);

• тривале вживання антибіотиків під час хвороби не привело до поліпшення самопочуття;

• є запальні та грибкові ураження шкіри;

• хронічні інфекції (папіломавірус, герпес, вірусні гепатити)

• Ви зазнали опромінення.

Мета дослідження імунного статусу дозволяє діагностувати імунодефіцитні стани, а також лімфопроліферативні захворювання. Крім того, за допомогою даного аналізу оцінюється поширеність і тяжкість захворювання, прогнозується подальший перебіг. На підставі відомостей про імунітет можна скоригувати проведене лікування і оцінити його ефективність.

Це дослідження корисно проводити не тільки пацієнтам, що страждають тим чи іншим захворюванням, а й просто здоровим людям, для можливості зробити висновок про наявність змін в імунному статусі, викликаних конкретним захворюванням. При виявленні відхилень імунного статусу від норми, навіть при відсутності симптомів хвороби, пацієнт відноситься до групи підвищеного ризику розвитку імунопатологіі. Таким особам рекомендується проводити більш поглиблені аналізи імунного статусу і проконсультуватися у висококваліфікованого фахівця-імунолога.

Показники імунограми розподіляють на певні групи, в залежності від того, яку ланка імунітету вони характеризують. У процесі дослідження звертається увага на клітинні та гуморальні компоненти імунітету.

Клітинну ланку імунітету характеризує зміст: CD3 + Т-лімфоцитів, CD3 + CD4 + Т-лімфоцитів (Т-хелперів), CD3 + CD8 + Т-лімфоцитів (Т-кілерів, або цитотоксичних Т-лімфоцитів), CD4 + CD25 + Т-лімфоцитів (регуляторних Т клітин), CD3-CD16 + CD56 + клітин (природних кілерів), CD3 + CD16 + CD56 + клітин (природних кілерних Т-лімфоцитів). Клітинна ланка переважно реагує при вірусних, грибкових патогенах, атипових збудниках та бактеріальних інфекціях з внутрішньоклітинним перебуванням збудника (мікоплазми, хламідії), а також при імунній відповіді на пухлини та тканинні форми гельмінтів (аскарид або трихінел).

Гуморальну ланку імунітету характеризують рівні В-лімфоцитів в різні фази дозрівання, а також рівні імуноглобулінів різних класів (IgМ, IgG, IgE, сироваткового і секреторного IgA). Гуморальна відповідь є переважаючою при бактеріальних інфекціях з позаклітинним перебуванням патогена (стрептококи, стафілококи, ешерихії, синьогнійна паличка, протей та інші), а також при порожнинних протозойних і гельмінтних інвазіях.

«Імунограма» складається з таких показників:

 IgА сироватковий, IgM сироватковий, IgG сироватковий.

 Показники оцінки субпопуляції лімфоцитів в крові: T helpers (CD3+4+), T supressors (CD3+8+), B Cells (CD19+), NK T(CD3+CD16+56+), NK (CD3-CD16+56+), T activated (CD3+HLADr+), T cells (CD3+) mean, Immunoreact Index (CD4/CD8)

 Фагоцитарний індекс,

 Фагоцитарне число,

 ЦІК с 3,5%, 7% ПЕГ

 Комплемент, СН50

 Гетерофільні гемолізини

 Лімфоцитотоксичні аутоантитіла

Реакція споживання комплементу з антигенами: S. аureus, S. еpidermitidis, Streptococcus. spp.

Метод дослідження:

• проточна цитофлуориметрія

• Імуноферментний аналіз

Правила підготовки:

Загальноклінічні та біохімічні дослідження крові

Для того щоб результат дослідження достовірно відобразив стан імунної системи, слід пам'ятати:

• перед здачею крові слід уникати фізичних навантажень;

• напередодні обстеження не слід вживати їжу з високим вмістом жиру і алкоголю;

• вранці напередодні дослідження утриматися від кави, соку, чаю, але допустимо випити води;

• для взяття крові застосовують одноразові вакумні системи (вакутайнери), завдяки чому процедура безболісна і безпечна;

• аналіз здається строго натщесерце;

• не рекомендована здача аналізу під час менструації, на тлі гострих інфекційних захворювань з високою лихоманкою, після рясного прийому їжі; за кілька тижнів до проведення дослідження не бажано не приймати антибіотики, за винятком рекомендацій лікаря/

Вартість 1000 грн.

Прочитано 92799 разів Останнє редагування Четвер, 11 березня 2021 18:35
Андрій Волянський

Лікар-імунолог, науковець та визнаний професіонал з імунореабілітації не тільки в Україні а й далеко за її межами, організатор.